Vapaa kansalaisyhteiskunta on demokratian, yhteiskuntarauhan ja kestävyyden sekä yhteiskunnassa syntyvän sosiaalisen pääoman edellytys.
Kansalaisyhteiskunta on olennainen osa vahvaa yhteiskuntaa, jossa kansalaiset osallistuvat ja vaikuttavat.
SOSTE esittää uuden järjestötoiminnan avustuskeskuksen perustamista
SOSTE esittää, että Suomeen perustetaan Järjestötoiminnan avustuskeskus huolehtimaan nykyisen Veikkaus Oy tuotoilla rahoitettavan yleishyödyllisen kansalaisjärjestötoiminnan toimintaedellytysten kohdentamisesta vuodesta 2024 alkaen.
SOSTEn suositukset vaalikaudelle
- Valtionavustustoiminnan kehittämis- ja digitalisointihankkeen tuotokset on laitettava käytäntöön mahdollisimman pikaisesti osana pitkäkestoista rahoitusratkaisua.
- Nykyinen avustusasetus tulee nostaa lain tasolle, esimerkiksi laiksi sosiaali- ja terveysalan järjestöjen valtionavustuksista.
- SOSTE esittää, että Suomeen perustetaan Järjestötoiminnan avustuskeskus huolehtimaan nykyisen Veikkaus Oy tuotoilla rahoitettavan yleishyödyllisen kansalaisjärjestötoiminnan toimintaedellytysten kohdentamisesta vuodesta 2024 alkaen.
- Yhteisen järjestötoiminnan avustuskeskus -mallin selvitys toteutettava syksyyn 2022 mennessä. SOSTE näkee avustuskeskuksen keskeisinä hyötyinä:
- Valtionavustustoiminnan resurssien hallinnointi tehostuu.
- Avustuskeskus mahdollistaa käytännössä yhdenmukaiset avustuskäytännöt .
- Laaja-alaisen, eri tehtäväalueita käsittävän järjestötoiminnan kehittymisen mahdollisuudet paranevat.
- Rajapintatoiminnan rahoittaminen helpottuu.
- Kansalaisjärjestötoiminnan autonomian säilyminen varmistuu.
- Järjestöjen yhdenvertaisuus valtionavustustoiminnassa lisääntyy.
- Uuden rahoitusmallin yksityiskohdat on valmisteltava tiiviissä yhteistyössä järjestöjen kanssa.
Lue Valtionavustusjärjestelmän nykytila ja kehittämiskohteet kokonaisuudessaan.
Osallistu keskusteluun Twitterissä.
Ajankohtaista avustusjärjestelmästä
-
UTAKin selvitys osoittaa, että hyvinvointitalouden ohjausmallia tarvitaan niin Suomessa kuin EU:nkin tasolla
-
Viranomaisviestintä muuttuu ensisijaisesti digitaaliseksi – SOSTE kannattaa hallituksen esitystä tietyin varauksin
-
Viikon puheenaihe
Vaikuttamisen kevät. Alue- ja kuntavaalit ovat takana. Tulokset vahvistetaan tänään, ja uudet valtuustot aloittavat kesäkuussa. Valituiksi tuli…
-
Laadukas, yhdenvertainen ja kriisinkestävä lääkehuolto on kansalaisten etu
-
Selvitys: Orpon hallituksen sopeutus heikentää Suomen talouskasvua ja julkista velkakestävyyttä
-
12 sote-järjestön terveiset puoliväliriiheen
-
Enemmistö eduskuntapuolueista pitää sote-järjestöleikkauksia virheenä
-
Sosiaalibarometri 2025: Sosiaaliturvan leikkaukset lisänneet ihmisten ahdistuneisuutta, ylivelkaantumista ja häätöjä
-
Rahapelihaittojen ehkäisyn tulee olla rahapelilain keskiössä
Näytä enemmän >